September 1, 2009

I’ve been a bit disappointed as of late because I paid $5 for my bell pepper plant in the spring, and it only produced two peppers.  That’s $2.50 per pepper, at a time when I can buy them in the grocery store 10/$10.  A day after I cut the second pepper of the plant, however, I noticed this third little dude growing strong!


I’m so excited!  The peppers I’ve eaten off my plant thus far have truly been the most sweet and flavorful red bell peppers I have ever tasted in my life!